Bilgisayar parçaları dersi konu anlatımı

Bilgisayar parçaları dersi konu anlatımı,bilgisayar dersi,bilgisayar ders notları,bilgisayar parçaları,ilköğretim bilgisyayar,bilgisayar elemanları,

ANAKART:(MAİNBOARD)

Bilgisayarın tüm parçalarının üzerine monte edildiği elektronik devrelerdir.

HARDDİSK(HDD):

Verilerimizi kalıcı olarak sakladığımız saklama birimleridir.

KLAVYE(KEYBOARD):

Bilgisayarın en önemli giriş birimidir. Üzerinde harfler, rakamlar, işaretler, ve bazı işlevleri olan tuşlar vardır.

İŞLEMCİ(CPU):

Bilgisayarın merkezi işlem birimi olrak çalışan büyük ölçekli devrelerdir.Mikroişlemci entegre devresiyazılan programları meydana getiren makina kodlarını yorumlamak ve yerine getirmek için gerekli olan tüm mantıksal devreleri içerir.


RAM(RANDOM ACCESS MEMORY):

Rasgele Erişimli Bellek çalışma şekli açısından oku/yaz belleği olarak da adlandırılır. Yani bu tür bellekler hem içeriğine bilgi yazmak hem de içeriğindeki bilgiyi okumak için tasarlanmıştır.  Rasgele erişimli denmesinin sebebi belleğin herhangi bir yerinde bulunan verilere bir sıra takip edilmeksizin yani rasgele ve aynı sürede erişilmesidir. RAM’de saklanan bilgiler değiştirilebilir. RAM’deki bilgilere erişim, disk ya da disket sürücülerindeki erişimle karıştırılmayacak kadar hızlıdır.

EKRAN KARTI:

Görüntü kapasitesini bilgisayara vermek için takılan bir karttır. Bir bilgisayarın görüntü kalitesi hem ekran kartına ( Görüntü bağdaştırıcı) hem de monitör’e bağlıdır.

SES KARTI:

Bilgisayarın sesi kullanmasını ve daha sonrada bu sesi çıkarmasını sağlayan bir karttır. Ses kartı günümüzde bütün bilgisayarların artık bir parçası haline geldi. Ses kartının yaptığı iki iş vardır. Bunlardan birincisi sesin bilgisayardaki hoparlörden çıkması için dijital sinyalleri analog sinyallere çevirir. Sesi kayıt etmek için de bir mikrofon aracılığı ile analog sinyalleri dijital sinyallere çevirir ve diske kaydeder.  Yapısında bu ses dosyalarını işlemek için bir özel bir işlemci ve de bellek vardır

ETHERNET KARTI:

Ethernet kartı; gerçek anlamda isimi ağ ara birim kartıdır. (Network Interface Card – NIC) bilgisayarın bir bilgisayar ağına bağlanabilmesi için bilgisayara takılan bir karttır.

EKRAN(MONİTÖR):

Monitörler bilgisayar ile kullanıcı arasındaki görüntülü iletişimi sağlayan çıkış aygıtlarıdır.

ARE(MAUSE):

Fareyi bilgisayarı yönetmekte kullanırız.Farede genelde üç tuş bulunur. Farenin sol tuşuyla tek ve çift tıklanabilirken sağ tuşla yalnızca tek tıklanabilir.Ortadaki tuş ise genelde tekerlek biçimindedir.

Bu Yazılarada Bakabilirsiniz

Bilgisayar parçaları dersi konu anlatımı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Benzer yazılar

DMCA.com