Paralel Kuvvetler ve Ağırlık Merkezi Ders Notları Konu Anlatımı

Paralel Kuvvetler ve Ağırlık Merkezi Ders Notları Konu Anlatımı

1. Aynı Yönlü Paralel Kuvvetler Ağırlığı önemsenmeyen KL çubuğunun iki ucuna  şekildeki gibi F1 ve F2 kuvvetleri uygulanıyor. Bu  kuvvetlerin bileşkesinin büyüklüğü, kuvvetlerin cebirsel toplamına  eşittir.

R = F1 + F2

Bileşke  kuvvetin uygulama noktası,  KL arasında ve büyük kuvvetin uygulama  noktasına daha yakın olan O  noktasındadır. Bileşkenin yeri,  kuvvetlerin O noktasına göre  momentlerinin eşitliğinden bulunur. O  noktasına göre moment,

F1 . d1 = F2 . d2 dir.

Bileşkenin  uygulama noktası ayrıca  sistemin dengede kalması için uygulanacak  dengeleyici kuvvetin de  uygulama noktasıdır.KL çubuğunun F1 ve F2 kuvvetlerinin etkisinde dengede kalabilmesi için, O noktasından bir  iple  asılması veya O noktasına bir destek konulması gerekir.

İkiden  fazla kuvvet uygulandığında,  kuvvetler ikişerli olarak alınarak  bileşke kuvvet bulunabilir. Ayrıca türdeş  çubuğun ağırlığı verildiğinde  orta noktasından ağırlık kuvveti gösterilip hesaba  katılmalıdır.

2. Zıt Yönlü Paralel Kuvvetler 

Ağırlığı önemsiz KL çubuğuna  şekildeki gibi F1 ve F2 kuvvetleri uygulanıyor.  Zıt yönlü iki paralel kuvvetin bileşkesinin  yeri daima büyük kuvvetin  dışındadır. Bileşke kuvvetin yönü büyük  kuvvetin yönünde ve büyüklüğü de  kuvvetlerin farkı kadardır. F1 > F2 ise R = F1 – F2 dir.

Bileşke  kuvvetin uygulama noktası  olan O noktasının yeri, yine F1 ve F2  kuvvetlerinin O noktasına göre  momentlerinin eşitliğinden bulunur.

F1 . d1 = F2 . d2 dir.

Bileşkenin uygulama noktası, hiçbir  zaman kuvvetler arasında olamaz.

AĞIRLIK MERKEZİ

Kütle  skaler bir büyüklük olup madde  miktarıyla ilgili bir özelliktir.  Ağırlık ise, yerin cisme uyguladığı çekim  kuvvetidir. Ağırlık vektörel  bir büyüklüktür ve birimleri kuvvet birimlerinin  aynısıdır.

Bir   cismin ağırlık kuvveti düşey ve yerin merkezine yöneliktir. Bir cismin  kütlesi  Dünya ve uzayın hiç bir yerinde değişmez. Ağırlığı ise çekim  ivmesinin değişken  olmasından dolayı değişebilir.

Kütlesi m, yerçekim ivmesinin g olduğu

bir yerde cismin ağırlık kuvveti

G = mg dir.

Kütle ve Ağırlık MerkeziKatı  bir cismin çok küçük madde parçacıklarından  meydana geldiği  düşünülürse, bu parçacıklara etkiyen yerçekimi kuvveti,  yani  parçacıkların ağırlık kuvvetleri paralel ve aynı yönlüdür. Bu  kuvvetlerin bileşkesi cismin ağırlık kuvvetini, bileşke kuvvetin  uygulama noktası ise, cismin ağırlık merkezini verir.
Türdeş madde: Aynı  cins maddeden meydana gelen maddeye türdeş  madde denir Örneğin  türdeş çubuk denildiğinde,çubuğun her tarafı aynı  maddedendir.Yarısı  tahta ,yarısı demir olan bir çubuğa türdeş çubuk  denemez. 

Homojen madde: Her yerinde aynı özelliği gösteren maddeye homojen  madde denir.

Şekildeki  gibi iple asılan bir  cismin ağırlık kuvveti ile ipin uzantısı  çakışmıyorsa, cisim bırakıldığı  gibi dengede kalamaz. Ağırlık  kuvvetinin etkisi ile cisim döner ve bir  kaç salınım yaptıktan sonra  dengeye gelir. 

Dengeye  geldiğinde, ipin uzantısı  ile ağırlık kuvvetinin uzantıları çakışır.  Başka bir ifade ile, ipin  uzantısı cismin ağırlık merkezinden geçer.

Bir  cismin devrilmeden dengede  kalabilmesi için, ağırlık kuvvetinin  taban alanının sınırladığı bölgeden  geçmesi gerekir. Eğer ağırlık  kuvveti bu bölgenin dışına çıkarsa denge  bozulur. Bir cisim ağırlık  merkezinden asılırsa dengede kalır.

Düzgün Geometrik Yapılı Bazı Cisimlerin  Ağırlık Merkezi

1. Türdeş çubuğun ağırlık  merkezi, çubuğun tam orta noktasındadır.
2.Türdeş  olan, kare, dikdörtgen ve paralel kenar şeklindeki levhaların ağırlık  merkezi köşegenlerin kesim noktasıdır.
3. Türdeş  üçgen levhanın ağırlık merkezi,  kenarortayların kesim noktası olan O  noktasıdır. Bu nokta kenardan 1  birim, köşelerden 2 birim  uzaklıktadır. Üçgen levha eşkenar üçgen  şeklinde olursa,  kenarortayların hepsi eşit olur.
4. Türdeş küre, daire ve çemberin ağırlık merkezi,  cisimlerin geometrik merkezleridir.
5. Türdeş silindir,  dikdörtgen prizma ve küpün ağırlık merkezi, üst ve  alt taban  merkezlerini birleştiren doğrunun tam orta noktasındadır.
Ağırlık merkezi bulunurken  aşağıdaki aşamalar takip edilir. 

  1. Önce cisim geometrik parçalara bölünür.
  2. Sonra her bir parçanın ağırlık merkezinden  ağırlık kuvvetleri gösterilir.
  3. Ağırlık  kuvvetlerinin şiddetleri  belirlenirken ,türdeş çubuk için  uzunluklar arasındaki oran, levha  için alanlar arasındaki oran  küre,silindir,prizma gibi cisimlerde  ise hacimler arasındaki oran  kullanılabilir.
  4. En  sonunda daa elde edilen paralel  kuvvetlerin, bileşkesinin uygulama  noktasının yeri bulunur. Bu nokta  cismin ya da sistemin ağırlık  merkezidir.

Rastgele Yazılar

Paralel Kuvvetler ve Ağırlık Merkezi Ders Notları Konu Anlatımı yazısına ait etiketler :
Paralel Kuvvetler ve Ağırlık Merkezi Ders Notları Konu Anlatımı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Benzer yazılar

DMCA.com